Za rok 2016 bylo zaplaceno 350.000,- Kč na pokutách, za chybně zpracované PENB...



Státní energetická inspekce loni uložila za nesprávně zpracované průkazy energetické náročnosti budov pokuty za zhruba 350.000 Kč. ČTK o tom informovala mluvčí úřadu Radka Vymlátilová.

Inspekce loni zkontrolovala 1300 průkazů u pětiny ze 1425 odborníků, kteří průkazy vyhotovují. U 178 expertů zjistila porušení zákona, za což ve správním řízení uložila pokuty. Ústřední ředitel inspekce Pavel Gebauer uvedl, že na trhu je spousta energetických specialistů, kteří energetické průkazy zpracovávají takzvaně od stolu, aniž by budovu navštívili. „Při kontrole jsou pak překvapeni, že budova má například zcela jiná okna nebo střechu, než jim zadavatel uvedl, což pak může mít i výrazný dopad do zatřídění budovy v rámci klasifikační třídy,“ uvedl. Právě na tuto skupinu se chce inspekce do budoucna při kontrolách zaměřit.
Průkaz energetické náročnosti budov vychází z evropské směrnice. Cílem opatření je snížit spotřebu energií a emise oxidu uhličitého. Od roku 2009 je povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov. Povinnost byla následně rozšířena take na všechny rodinné, bytové i administrativní domy při větších renovacích, prodejích či pronájmech. Od začátku loňského roku musí být průkazy předány i při pronájmech bytů a kanceláří.

Za rok 2016 podle inspekce přibylo v databázi ministerstva průmyslu a obchoduasi 30.000 energetických průkazů. Zhruba 16.000 tvořily průkazy pro rodinné domy, 7000 pro bytové domy a 7000 pro jiné budovy,tj. například kulturní zařízení, školy a úřady. Celkově jde o trh s ročním obratem asi 220 milionů korun, dodala inspekce. Vedle kontrol průkazů energetické náročnosti inspekce kontroluje stavební a územní řízení. Dozoruje také dodržování zákona o nouzových zásobách ropy a vyjadřuje se k žádostem o koncese na výrobu a rozvádění tepla ze zdrojů s výkonem do 50 kilowattů.

Uvedla to ČTK 14.3.2017

Rádi Vám odborně pomůžeme:
https://www.adomus.cz/nase-sluzby/penb